Универсалният дизайн за обучение (УДО) е начин на мислене за преподаване и учене, който помага на всички ученици да имат равни възможности да постигнат успех.
Този подход предлага гъвкавост в начините, по които учениците получават достъп до материалите, ангажират се с него и показват това, което знаят. Разработването на планове за уроци по този начин помага на всички деца, но може да бъде особено полезно за деца със затруднения в ученето. За да се разбере какво е универсален дизайн за обучение (УДО), това помага да се разбере какво не е. Може да се каже, че УДО е търсенен на начин или подход да се обучат всички деца. Или по точно УДО използва различни методи на преподаване, за да се премахнат всички пречки пред ученето и да се даде на всички студенти равни възможности за успех. Става въпрос за изграждане на гъвкавост, която може да се настрои към нуждите на всеки ученик. Ето защо УДО се използва от всички деца. Този подход към преподаването не е насочен специално към децата, които имат затруднения в ученето. Но тя може да бъде особено полезно за деца които не са били официално диагностицирани.
Разбиране на УДО
Дори и да не сте запознати с термина универсален дизайн, вероятно сте срещнали много примери за него в ежедневието си. Затворените надписи, автоматичните врати и функциите за достъпност на смартфоните са примери за универсален дизайн. Тези елементи на дизайна помагат на хората с увреждания. Но хората, които нямат увреждания, може да искат да ги използват.
Например, надписите на телевизори позволяват на хората с увреждания на слуха да видят текст на екрана за това, което се казва. Но надписите са от полза за всички.
УДО осигурява същата гъвкавост в класната стая. Чрез прилагането на принципите УДО учителите могат ефективно да обучават различни групи учащи. Те изграждат гъвкавост в начините, по които учащите могат да получат достъп до информация и начините, по които учениците могат да демонстрират своите знания.
Основни принципа на УДО
УДО е рамка за това как да се разработят планове и оценки на уроци, които се основават на три основни принципа:
ПРЕДСТАВЯНЕ: УДО препоръчва да се предлага информация в повече от един формат. Например, учебниците са предимно визуални. Но предоставянето на текст, аудио, видео и практически обучение дава възможност на всички деца да получат достъп до материала по кой начин е най-подходящ за техните възможности за обучение.
Действие и израз: УДО предлага да се даде на децата повече от един начин да взаимодействат с материала и да покажат това, което са научили. Например, учениците могат да избират между правене на тест с молив и хартия, да представят устна презентация или да правят групов проект.
Ангажираност: УДО насърчава учителите да търсят множество начини да мотивират учениците. Децата да правят избори и да им дават задачи, които свързани с живота им. Други общи стратегии включват да се създаде умения като игра и създаване на възможности за учениците да се изправят и да се придвижват в класната стая.
Други примери за УДО в класните стаи включват да се позволи на учениците да завършат дадена задача чрез създаване на видео или комикс.
Разлики в ученето и мисленето и УДО
УДО помага на всички ученици. Прави обучението по-достъпно в класните стаи с общо образование, където повечето деца с учене и мислене разлики прекарват най-много или целия ден на училището.
Представя информация по начини, които се адаптират към обучаемия, вместо да искат от обучаемия да се адаптират към информацията.
Дава на децата повече от един начин да взаимодействат с материал. УДО изгражда гъвкавост, която може да улесни децата да използват силните си страни, за да работят по слабостите си.
УДО се разглежда на високо ниво, споменава се в основния закон за образованието на нацията. Законът "Всеки ученик успява" (ESSA) насърчава държавите и областите да използват финансиране, за да помогнат на учителите да разширят използването на УДО.
Ако не сте сигурни дали вашето училище използва УДО, попитайте. Ако не знаят за УДО, говори с тях. Като родител можете да се застъпвате за обучение на учители, което ще ви помогне да направите учебната програма по-достъпна за вашето дете.
7 начина за въвеждане на УДО в класната стая
Докато УДО е често срещана фраза в много училища днес, тя може да бъде практически трудно да се приложи в класната стая. За да помогна с това, прегледах списък със 7 идеи, за да се направи въвеждането на универсалния дизайн за обучение в класната стая малко по-лесно.
1. Познавайте силните и слабите страни на вашите ученици
Всички ученици са уникалнии начинът, по който учат най-добре, може да бъде индивидуализиран като пръстов отпечатък. Някои от тях могат да направят по-добро четене и самостоятелна работа, докато други се отличават след гледане на видеоклипове в YouTube и работа в групи. Целта е да се разберат техните силни и слаби страни, а след това да се използва, когато се проектират уроци.
Определянето на силните и слабите страни не е лесна задача. Има и много проучвания, които могат да помогнат да се научи повече за силни и слаби страни, на всеки ученик Едно от тях е, че да се питат учениците, че тяхното предпочитание не винаги е равно на това, което е най-доброто за тях. Например, само защото един студент казва, че предпочита да гледа видеоклипове, не означава, че всъщност това е начинът, по който се учи най-добре. Трябва да сме подготвени да създадем индивидуален план за образование за всеки студент.
2. Използвайте цифрови материали, когато е възможно
Въпреки че това се подобрява, аз намирам, че много класни стаи все още използват хартиени материали. Не съм против хартията (все още купувам истински книги от Amazon), но дигиталните материали могат да направят много по-лесно внедряването на УДО в класната стая. С цифровото съдържание можем да увеличим размера на шрифта, лесно се търсят дефиниции, и се намира по-подробна информация по почти всяка възможна тема. Това е особено полезно за студентите, които са диагностицирани с дислексия. Ако настоящите материали в класната стая не са в цифров формат, трябва да се помисли за начин по който да променим това. Например, можем да заменим остарелите материали с по-актуални, цифрови материали, които са достъпни онлайн, или да използваме инструменти като Snapverter, за да конвертираме материали от хартиен носител в цифрови, достъпни материали.
3. Споделяне на съдържание по различни начини
Освен че съдържанието е налично в цифров формат, важно е да се споделя това съдържание по различни начини..
4. Предлагане на избор как учениците да демонстрират знанията си
Споделянето на съдържание по различни начини е само половината от битката.
Стандартизирани тестове (и практикуване стандартизирани тестове) е необходима част от образованието, но когато е възможо даваме на учениците възможности за споделяне на техните знания. Това може да е демонстрация, слайдшоу, реч или видео.
5. Възползвайте се от софтуерните програми
Броят на приложенията, и сайтовете достъпни за учениците днес, е почти безкраен. Ако имате ученик, който се нуждае от подкрепа, за да си помогне с четене, писане, математика, история, химия, или всяка друга тема, шансовете някой дс е измислил приложение за това са огромни. Да се позволи на студентите да се възползват от тези опори е от решаващо значение. Не само, че им дава възможност да успеят независимо както вътре, така и извън класната стая, но също така освобождава ценното ни време да помогнете дори на повече ученици. Един чудесен пример за подкрепа от Texthelp, която помага на милиони ученици по целия свят е четене и писане.
Удобно разширение за уеб браузъра Google Chrome позволява на всеки с профил в Google да има достъп до четене и писане на поддържа в интернет, в Google Документи, PDF файлове, Google Формуляри и др.
6. Среда в която не съществуват технологии
Ако сме в класна стая с малко или никаква технология, това не означава, че не можете да внедрите УДО. УДО е изцяло за премахване на бариерите.
Един от начините да се направи това е чрез предоставяне на набор от възможности при представяне на съдържание или да се помолят учениците да покажат своите знания. Вместо да използваме технология, все още можем да предложим множество начини за представяне с неща като графични организатори и преносими дъски, които учениците могат да използват. Целта е да се уверим, че всички ученици имат начин да участват и да се учат.
7. Учете се от другите
Универсалният дизайн за обучение не е нов. Има много ресурси, които могат да ни помогнат да започнем.
В бъдещата си ежедневна логопедична работа с деца бих избрала УДО. Ще се стремя да го въвеждам ежедневно във всеки урок. Това кото бих предпочела е т.2 (Използване на цифрови материали и технологии). По време на подготовата за курсовия проект попаднах на разработка за УДО на студенти от University of Kentucy. Разгледах задълбочено програмния продукт Read&Write Gold. Смятам, че може да подобри работатат при деца с комуникативни нарушения на развитието.
Подобряване на успеха с програмата Read&Write Gold
Успехът на учениците и УДО са неразривно свързани. Университетът University of Kentucy е закупил лиценз за Read&Write Gold, което значително ще помогне на всички ученици в техните изследвания, както и ще увеличи достъпността на нашите курсове тук в Обединеното кралство.
Read&Write Gold е дискретна, адаптивна лента с инструменти, която интегрира четене, писане, изучаване и инструменти за подкрепа на изследвания с общи приложения, за да се гарантира, че студентите изграждат доверие и независимост, достигат своя потенциал и успяват в своите академични стремежи. Неговите функции включват фонетичен правописен контрольор, речник с картини, говорещ калкулатор, текст към говор, реч към текст, преводач, екранна снимка четец, редактор на факти, речников редактор на списъци, както и сканиране, концептуалното изобразяване, предсказване на думи, маска, PDF на глас, гласови нотариуси и подчертаване.
Read&Write Gold подобрява разбирането на четенето, улеснява научните изследвания, писането, изучаването, повишава мотивацията на учениците помага на учениците успешно да преминават към дипломиране, може да бъде доживотен инструмент за продължителна употреба на работното място.
Прилагането на принципите на Универсалния дизайн за обучение не се случва за една нощ. Първо, започваме с един урок и мислим за начини за представяне на съдържанието по няколко начина за намаляване на бариерите и за увеличаване на разбирането на учениците. След това за друг урок даваме на учениците множество начини да демонстрират своето знание. Или може би да създадем кратък тест в Google Docs вместо хартия и да демонстрирате как учениците могат да използват инструмент като Read&Write, за да помогнат при четене и отговаряне на въпросите. Като се справим с УДО стъпка по стъпка, можем да видим какво работи и какво не за нашите уникални ученици и класни стаи.
Използвана литература:
Jason Carroll, Global Products Manager, 09 August 20
https://www.texthelp.com/en-us/company/education-blog/march-2019/7-ways-to-introduce-udl-into-your-classroom/
University of Kentucy
https://www.uky.edu/udl/readwrite-gold
Shaping the world for difference.
Understood - For learning and thinking differences
Видове универсален дизайн за обучение. Програма Read and Write Gold
03.03.2018
Uncategorised