NLD (Nonverbal learning disorder) е съкращение за английския термин Невербални нарушение на обучението. Това се отнася до нарушения в обучението, свързани с обработката на невербална информация. Този термин може да предизвика объркване, тъй като предполага, липса на говорен проблем. Децата от NLD обикновенно са вербално компетентни, но все пак имат проблеми с определени аспекти на езика (по-специално със значението и разбирането на езиковата информация). Детето изглежда способно на пръв поглед поради словесната способност и обикновено добрата памет за факти и словесна информация. В резултат на това често се поставя под въпрос дали детето е с NLD.
Какво е невербално нарушение на обучението? Хората с (NLD) се борят с редица затруднения, които включват социални и пространствени увреждания. Често те са маргинализирани и изолирани; следователно те могат да изпитват социални бариери през целия си живот. Това е сравнително неизвестно нарушение на обучението. Около 5% от децата в света имат NLD.
Невербалната неспособност за обучение описва добре дефиниран профил, който включва силни страни във вербалните способности, контрастирани с дефицит на зрително-пространствени способности.
Хората с Нарушение на невербалните умения за обучение често имат следните зтруднения: организация, внимание, изпълнително функциониране, невербална комуникация и двигателни умения. Индивидите с NLD обикновенно имат трудности с:
- Изпълнение на фини двигателни умения (използване на ножици, връзване на обувки, захващане на молив и т.н.);
- Двигателни умения изискващи (хвърляне на топка, каране на колело и т.н.);
- Пространствена ориентация (натъпкване в хора и неща);
- Организация и планиране на дейности, които изискват многозадачност;
- Трудно съсреодоточаване;
- Трудно визуализиране;
- Трудно потдържане на връзки с врастниците;
- Трудно разчитане на знаци и мимики ;
- Тълкуване на социални взаимодействия;
- Тълкуване на невербална комуникация (изражение на лицето, стойка, тон на гласа и т.н.);
- Трудно разбиране на идиоми, хумор и сарказъм;
- Трудно четене с разбиране;
- Трудно писане на есе;
- Трудно разбиране на диаграми и диаграми, като карти и графики;
- Трудно разбиране на математически умения (разбиране на дроби, геометрични фигури и проблеми с думи);
Информацията е написана от изследователи от Медицински център на университета Колумбия в сътрудничество с членове на консултативния съвет на проекта NLD. Има многобройни определения и характеристики на NLD, които често се обсъждат в клиничните кръгове, и които експертните клиницисти включват в процеса на вземане на решения относно диагностицирането на конкретен индивид, които не са включени в настоящото определение. Такива характеристики не са включени в това определение, тъй като към момента те нямат емпирична база от доказателства.
Проектът NLD признава необходимостта от множество перспективи за определяне на най-точната дефиниция на - за тази цел NLD проектът подпомага изследователи в Медицински център на Университета Колумбия, за да бъде домакин на второ заседание за консенсус през октомври 2018 г. (първото се проведе през май 2017 г.) , целта на която е да се съберат експерти, които да обсъдят определянето и диференцирането на NVLD като синдром.
Какво е NLD? Състояние, при което субектът се характеризира със забележително несъответствие между по-високите вербални умения и по-ниските двигателни, визуално-пространствени и социални умения при тест за IQ във връзка с предполагаема мозъчна дисфункция на дясното полукълбо. Терминът невербална инвалидност при учене (NLD или NVLD) описва сравнително наскоро открито състояние, отделно от дислексия или други форми на увреждане на обучението. Терминът все още не е включен в Наръчника за диагностика и статистически данни за психичните разстройства (DSM-IV), следователно той не е официално признат във всички държави и децата, които са идентифицирани с NLD, могат да се квалифицират за специални образователни услуги по категория „увреждания в обучението“ или „други увреждания на здравето“, включени в Закона за образование за хора с увреждания (IDEA) или съгласно раздел 504 от Закона за рехабилитация.
Методи:
Понастоящем само един щат, Ню Хемпшир, признава невербалната неспособност за обучение като специфична неспособност за учене. Различни истории на деца с NVLD са описано от Джонсън и Миклебъст през 1967 г. В различните описания са включени онези деца, които показват отчетлив дефицит в социалното възприятие. Тези деца изпитват затруднения при интерпретирането на емоционалната изява на другите, докато езиковите им способности са средни до над средните.В средата на 70-те години Байрън Рурк започва интензивни изследвания, които продължават и до днес, за да определи по-добре синдрома на NVLD. Изследванията на Рурк са фокусирани върху невро-психологическия профил на децата, чийто дефицит води до лоша социална връзка. Децата, които той изучава, имат първичен дефицит в тактилното възприятие, зрителното възприятие, сложните психомоторни дейности и затруднение в способността да обработват нов материал. Вторичните (вторични защото имат пряка връзка с основния дефицит) дефицити включват затруднения в тактилното внимание, визуалното внимание и опознавателното поведение. Третичен дефицити включват тактилна памет, визуална памет, формиране на концепция и решаване на проблеми.
Резултати:
Децата с NVLD често изпитват огромни затруднения при обработката на нови или сложни социални ситуации и интерпретирането им. Те могат да разчитат на добре репетирано поведение. Социалните взаимодействия с връстниците може да са сложни и да им липсва взаимност. По-долу е представен подробен списък на показателите на NVLD, както е описано от Рурк.
• Двустранни тактилно-перцептивни дефицити
• Двустранни психомоторни координационни дефицити
• Остри недостатъци във визуално-пространствено-организационните способности
• Дефицити в областите на невербално решаване на проблеми, формиране на концепции, тестване на хипотези
• Трудност при справяне с отрицателната обратна връзка в нови или сложни ситуации
• Трудности в работата с причинно-следствените връзки
• Трудности в оценяването на несъответствията
• Добре развити умения за словесна памет и умения за словесна памет
• Относителни недостатъци в механичната аритметика в сравнение с уменията за четене (разпознаване на думи) и правопис
• Съдържателни нарушения на езика
• Лоша психолингвистична прагматика
• Слаба речева прозодичност
• Разчитане на езика за социални връзки, събиране на информация
• Грешно изписване почти изключително от фонетично точния сорт• Значителен дефицит в социалното възприятие, социалната преценка и уменията за социално взаимодействие
• Изразена тенденция за социално оттегляне и изолация с увеличаване на възрастта. Висок риск за социално-емоционално разстройство, ако не се предприеме подходяща намеса (Rourke, B.P. 1995; Rourke, B.P. & Tsatsanis, K.D. 1996). В допълнение към описанието на признаците и симптомите на NVLD, Рурк също така предположи, че NVLD се причинява от дисфункция на дясното полукълбо и дисфункция на бялото вещество. Този невроанатомичен фокус се основава на предишни изследвания на възрастни, показващи, че дясното полукълбо на мозъка е отговорно за голяма част от обработката на визуално базирана информация. Освен това, възрастните с унищожаване на белите вещества в мозъка често имат затруднения с визуалната обработка (Rourke, B.P. & Dotto, J.E., 1989; Rourke, B.P. 1995). Въпреки че приносът на Рурк за нашето разбиране на NVLD е важен, схващането му за NVLD като обхващащо множество слоеве от признаци и симптоми, кулминиращи при деца със значителен дефицит на социални умения, е противоречиво. Друга гледна точка е изразена от изследователите Марта Денкла и Елза Шапиро, които коментират, че човек може да има дефицит във визуалната обработка без социална
Използвана литература:
https://nvld.org/non-verbal-learning-disability/
http://nonverballearningdisability.weebly.com/what-is-nld.html
Rourke, B.P. 1995; Rourke, B.P. & Tsatsanis, K.D. 1996
https://www.huffpost.com/entry/non-verbal-learning-disorder-nvld-a-misunderstood_b_5833730fe4b08c963e3443c4?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuYmluZy5jb20vc2VhcmNoP3E9bnZsZCtpbit0aGUrYnJhaW4mRk9STT1IRFJTQzE&guce_referrer_sig=AQAAAAT7n7z4Qz6q972JpuEmWPR7WojmLo7P0eW687W4StQkQokE7UJq0dHD74XCZKH6X_sZ65T_KFwHaWC_-Jk9UO5kCgcLff7Qs45-4DCuPEE6LvQSKdKClCUNfRAQ2tmbZvf8KDtnSd4GMNPrfBPc8TOX_UfoAJ1YxBWiHNt9ziMZ