ОПИТ
Здравейте, казвам се Надежда Китипова, но съм позната на всички деца и родители като Надя. Завършила съм магистърска специалност Комуникативни нарушения на развитието в ПУ Паисий Хилендарски град Пловдив. За мен работата с деца е призвание, мисия и щастие. Професията логопед ми дава възможност да се потопя в света на децата и да направя всичко по силите си, за да им помогна да общуват пълноценно, да усъвършенстват уменията си, да разгърнат потенциала си. За мен е важно децата в кабинета ми да са щастливи и спокойни, за да бъде успешна терапията, за да учат, докато играят, за да стават все по-можещи и знаещи. В работата си се стремя да бъда в подкрепа на родителите, за да покажем заедно на децата красивия и шарен свят, и да ги направим част от него. Започнах практиката си като логопед в детска градина в Пловдив, след това работата ми продължи в Комплекс за социални и здравни услуги (КСЗУ) "Света Петка" гр. Пловдив. Повишавам квалификацията си с участие в обучения и семинари, за които може да прочетете по-долу.
Сертифициран терапевт съм по Монтесори метода за деца до 6 годишна възраст и деца със СОП с лектор Галина Уайнър, председател на Асоциация Монтесори – Ръка за ръка
Курс по метода на Глен Доман. -“What To Do About Your Brain-injured Child” Какво да правим когато детето ни е с мозъчно увреждане. За мен да помагам на малки и големи е призвание и удоволствие, в което влагам търпение и много любов. Вярвам че всяко дете е уникално и може да развие своя потенциал.
Онлайн обучение на тема "Обследване на неречеви деца"
Онлайн обучение на тема "Терапия при неречеви деца"
„През фокуса на логопеда“:
Модул 1: Снемане на анамнеза в логопедичната практика – от диагностика към доверителен контакт.
Модул 2: Изследване на праксис – маркери и интерпретация.
Модул 3: Процедури за изследване на гнозис в логопедичната практика.
Модул 4: Комплексен модел за изследване и анализ на импресивната реч в логопедичната практика.
Модул 5: Експресивна реч – параметри за изследване и анализ в логопедичната практика.
Сертификационно обучение за работа с DENVER II - Основното предназначение на скрининг теста за детско развитие е да предостави организирано и клинично доказателство за общото развитие на изследваното дете и да алармира за потенциални проблеми в развитието. Той оценява освен нарушенията, така и силните страни в развитието на детето, като сравнява по различни показатели изследваното момиче или момче с представянето на деца с типично за възрастта развитие.
Като индикатори за родителя, че детето има нужда от посещение при специалист са следните прояви.
Ако Вие или другите хора имате проблеми с разбирането на детето.
Ако детето демонстрира двигателно безпокойство, апатия или агресия породени от начина, по който говори.
Ако детето използва по-малко думи отколкото другите деца използват или липсва плавност на речта (заеква).
Ако взаимодействията на детето или играта му са необичайни и неподходящи за възрастта.
Ако детето има проблеми с четенето или писането.
Изброените индикатори са обобщени, тъй като всяко дете се развива различно.
Обикновено това е единият от критериите, по които се оценява говора - дали се разбира от външни хора.
Когато се започне по-качествено обследване, излизат и други неща. Рядко детето има само забавяне при проговарянето, върви и с още нещо, въпросът е да се открие навреме.
Сигурно детето е проговорило късно, може би е прекарало твърде дълго време пред дигиталният екран, може наборът от знания, които трябва да има за възрастта, да не са в пълен обем, може да не разбира всичко.
Много често деца със задръжки в говорното си развитие, демонстрират безпокойство, апатия или агресия. Децата с говорен дефицит или артикулационни нарушения са обект на подигравки от връстниците си. Това води до демонстрация на двигателно безпокойство, апатия или агресия от тяхна страна. Не чакайте детето да го „израсте“ Много чето това не се случва и проблема се задълбочава.
Най-често заекването възниква между 3 и 5 годишна възраст. Необходимо е да се консултирате с логопед ако детето ви:
удължаване на звукове, срички или фрази
забелязва се напрежение на лицето и мимиката или говорно напрежение при издигане на гласа;
се стреми да избягва ситуации, при които се налага да говори;
извършва мимически или телесни движения, когато се затруднява при говорене;
имате друго притеснения относно речта на детето.
Ако взаимодействията на детето или играта му са необичайни и неподходящи за възрастта. Това е индикатор, че детето би имало задръжки в езиково говорното си развитие.
“Играта помага на детето в общуването, доставя му радост, защото го научава на много нови неща и способността за развитие на умствената му дейност, на цялостното му умствено същество.”
Бернар Окутюрие.
Обикновено признаците за проблеми с четенето и писането се проявяват, когато детето тръгне на училище. Има някой маркери които може да се открият още в предучилищна възраст
Проблеми с речта
- Развива се по-бавно в сравнение с връстниците.
- Неправилното произношение се запазва до 5-6 г.
- Много трудно учи стихотворения.
- Бърка годишните времена, дните в седмицата, часовете.
- При четене и писане прави много грешки. Бавно чете и трудно разбира какво е прочело.